Prawidłowo pozyskane drewno jest jednym z najbardziej ekologicznych materiałów istniejących w branży meblarskiej. Jest to surowiec łatwo odnawialny, a jego naturalny rozkład bądź utylizacja są dużo bardziej bezpieczne i przyjazne dla środowiska niż innych materiałów, np. tworzyw sztucznych czy metalu.
Ogromne znaczenie ma też fakt, że drewno jako surowiec jest wykorzystywane niemal w 100%. Odpady z procesu pozyskiwania drewna oraz pochodzące z gospodarki leśnej (np. z przecinki) są przetwarzane w różnorodne materiały drewnopochodne i w tej postaci stanowią cenny i pożądany materiał stolarski. W zabudowach komercyjnych, zdecydowanie częściej niż drewno lite, stosowane są jego pochodne: płyty MDF, sklejki, płyty wiórowe i OSB. Dlaczego?
Oczywistym argumentem jest aspekt ekonomiczny, ponieważ materiały te są tańsze niż drewno lite. Jednak warto wiedzieć, że z naszego punktu widzenia, jako wykonawcy zabudów kontraktowych, ich najważniejsze atuty to właściwości użytkowe i skład fizykochemiczny.
Kluczowe znaczenie certyfikatów i atestów
Dzięki odpowiedniemu kształtowaniu procesów technologicznych oraz stosowaniu wybranych dodatków (kleje, lakiery), wytwarzany jest surowiec o określonych parametrach emisyjności oraz gwarantowanej trudnopalności. W kontekście norm, przepisów i certyfikacji ekologicznych, jest to cecha kluczowa. Na rynku dostępne są materiały drewnopochodne o zróżnicowanym poziomie uwalniania związków lotnych, w tym także z zerową emisyjnością formaldehydu wymaganą w realizacjach komercyjnych. W zależności od rodzaju inwestycji i potrzeb Klienta, jesteśmy w stanie dobrać surowiec o odpowiednich właściwościach. Drewno lite nie daje tak szerokich możliwości.
W zakresie atestów trudnopalności, prawo budowlane nakazuje nam stosowanie materiałów, które przede wszystkim nie przyczyniają się do rozwoju pożaru. Jest to szczególnie istotne w budynkach użyteczności publicznej i miejscach, gdzie jednocześnie przebywa ponad 50 osób. O cechach danego surowca świadczy klasa palności. Trudnopalne materiały mogą osiągnąć atest nawet w klasie B-s1, d0 — co definiuje je jako materiał bezpieczny i trudno zapalny, emitujący bardzo mało dymu oraz nie wytwarzający płonących kropli. Tylko taki surowiec może być przez nas wykorzystywany do wykonania zabudów kontraktowych w strefach ewakuacyjnych (np. korytarze), czy wbudowanych na stałe zestawów mebli (np. zabudowy kuchenne), a także sufitów i okładzin ściennych.
Surowce drewnopochodne w 100% przetwarzalne
Do produkcji wyrobów drewnopochodnych wykorzystuje się głównie odpadowy materiał drzewny, który pochodzi zarówno z naturalnego drewna, jak i wszystkich jego pochodnych. Dzięki temu, surowce takie jak płyty meblowe są w 100% przetwarzalne. Wszystkie odpady produkcyjne, a także pozostałości starych zabudów, odzyskiwane w realizacjach refitowych, można wykorzystać w obiegu zamkniętym. Coraz chętniej są one odbierane przez producentów płyt i kierowane do ponownego przetworzenia. Takie postępowanie jest nieocenionym sprzymierzeńcem środowiska oraz ma istotne znaczenie ekonomiczne.
W przypadku niektórych realizacji, dla szczególnie świadomych ekologicznie Klientów, staramy się, aby nasza produkcja w jak największym stopniu opierała się właśnie na takich przetworzonych surowcach. Ślad węglowy takich realizacji jest jeszcze niższy niż zabudów standardowych, a ich charakter prawdziwie pro środowiskowy.
Doskonałe cechy obróbcze i wysoka stabilność
Wysokie parametry wytrzymałościowe, łatwość obróbki oraz stabilność to kolejna grupa cech, za które tak bardzo cenimy surowce drewnopochodne. Pracując z płytami wiórowymi, MDF czy sklejką wiemy, jak je skutecznie formować oraz mamy pewność, że elementy z nich uzyskane nie będą się odkształcać. Wiemy także, jaki materiał wybrać do danego wyrobu, aby efekt był jak najlepszy. Odpowiednio dobrane i wykończone materiały zapewniają trwałość na lata i doskonale sprawdzają się w intensywnie użytkowanych przestrzeniach.
Wiceprezes Concession Leszek Matocha, odpowiedzialny w firmie za produkcję, podkreśla: „W ciągu 25 lat praktyki nabraliśmy takiego doświadczenia, że żadne surowce nie mają przed nami tajemnic. Pracujemy z drewnem oraz ze wszelkimi rodzajami płyt, sklejek i kompozytów. Osiągnęliśmy także biegłość w obróbce fornirów.
W zleceniach, jakie realizujemy, często pojawiają się elementy skomplikowane i niestandardowe a także o znacznych gabarytach. Korzystając z naszej wiedzy, doradzamy Klientom, z jakich materiałów i w jakiej technologii najlepiej je wykonać, aby efekt był zgodny z oczekiwaniami, a finalny produkt był trwały w użytkowaniu.”.
Materiały drewnopochodne w realizacjach Concession
MDF – duży potencjał obróbki i wysoka wytrzymałość
Płyty MDF ze względu na swoje właściwości mechaniczne, z powodzeniem zastępują naturalne drewno. MDF powstaje w wyniku sprasowania włókien drzewnych z dodatkiem klejów i utwardzaczy organicznych, poddanych działaniu wysokiego ciśnienia i temperatury. Dzięki temu materiał w całym przekroju posiada jednorodną gęstość oraz skład surowcowy. Płyty MDF łatwo poddają się frezowaniu i szlifowaniu i dlatego chętnie wykorzystywane są do wykonywania dekoracyjnych elementów lakierowanych lub foliowanych. Ich kluczową cechą jest możliwości obróbki pasującej do nietypowych kształtów zabudów przestrzeni komercyjnej oraz możliwość redukcji odpadów produkcyjnych do minimum. Płyty MDF są dostępne w wersji o zwiększonej wodo i ognioodporności, co jest standardowym wymogiem w realizacjach zabudów kontraktowych.
Płyty MDF dają ogromne możliwości aranżacyjne. W przypadku realizacji dla jednego z banków wykonano z nich ściany akustycznych budek telefonicznych.
Sklejka – naturalne piękno oraz niezwykłe właściwości
Sklejka to materiał o unikalnych właściwościach, często wykorzystywany do tworzenia mebli o nietypowych kształtach. Powstaje z kilku warstw cienkich lameli drewna. Zazwyczaj liczba warstw jest nieparzysta. Sklejka, w zależności od przeznaczenia, ma grubość od 3 mm do 5 cm. Może być stosowana w stanie surowym lub wykończona fornirem, lakierem lub laminatem.
Właściwości sklejki to zdecydowanie większa wytrzymałość na zginanie, rozciąganie, ściskanie i ścinanie niż inne produkty drewnopochodne: płyty MDF, OSB czy wiórowe.
W praktyce produkcyjnej Concession, ze sklejki wykonujemy szkielety konstrukcyjne mebli oraz detale gięte – elementy lad recepcyjnych, dekoracyjne zabudowy oraz wszelkie wyroby, w których Klient uzyskać chce płynną krzywiznę. Dzięki technologii gięcia na gorąco jesteśmy w stanie wykonać precyzyjne i trwałe kształty, które cieszą oko i urozmaicają przestrzeń.
W Concession bardzo cenimy sklejkę. Daje ogromne możliwości kreowania ciekawych rozwiązań wizualnych i jest trwała. Wykończona naturalnym fornirem nie ustępuje urodą drewnu litemu. To właśnie sklejkę wybraliśmy do wykonania naszego autorskiego produktu – wolnostojących budek akustycznych.
Płyty wiórowe – uniwersalny materiał do wielu zastosowań
Płyta wiórowa powstaje w wyniku klejenia prasowanych pod dużym ciśnieniem i w wysokiej temperaturze wiórów drzewnych. Jest to jeden z najchętniej wykorzystywanych surowców, a do jego ogromnej popularności przyczyniły się zarówno doskonałe właściwości użytkowe, jak i bezproblemowa produkcja przemysłowa. Płyta wiórowa to często najlepszy wybór tam, gdzie liczy się wytrzymałość. Pod tym względem materiał ten przewyższa popularne i lubiane płyty MDF.
W Concession wykorzystujemy płyty wiórowe o zróżnicowanych parametrach, dobierając je do potrzeb danego wyrobu. Są doskonałą bazą konstrukcyjną, także w wyrobach gabarytowych i skomplikowanych elementach, jak np. efektowne lady czy kopuły.
Płyty OSB – nietuzinkowa dekoracja
Jednym z powszechnie wykorzystywanych materiałów drewnopochodnych są płyty OSB (Oriented Strand Board) produkowane z selekcjonowanych pni drzew, tzw. Wyrzynków, pozyskiwanych przede wszystkim z przecinek pielęgnacyjnych lasów. Dobre parametry techniczne płyty OSB wynikają z zachowania włóknistości drewna, tworzącego strukturę zazębionych ze sobą wiórów, co np. zapobiega wyłamywaniu się krawędzi. Płyty OSB z reguły są wykorzystywane jako materiał konstrukcyjny, architektoniczny.
Ciekawym zastosowaniem płyty OSB przez Concession była realizacja dla Klienta w Olivia Business Center. Ten z reguły konstrukcyjny materiał, trafił na ścianę w formie dekoracyjnych arkuszy ozdobionych aplikacjami. Mając do wyboru płyty laminowane, MDF, czy fornirowane poproszono Concession Europe o użycie surowca, który jest najbardziej przyjazny środowisku i który zapewni niecodzienny efekt.
Fornir – naturalne wykończenie
Wszystkie rodzaje płyt wiórowych oraz sklejki mogą być wykończone przy użyciu fornirów, czyli cienkich warstw naturalnego drewna. Ze względu na widoczne usłojenie, surowiec uzyskuje w ten sposób szlachetny oraz efektowny wygląd, tak pożądany przez Klientów. Jednocześnie, przy zastosowaniu odpowiednich lakierów, płyty fornirowane zachowują walory materiału bazowego, takie jak atesty trudnopalności oraz certyfikaty VOC.
Wiele z realizacji Concession opiera swoją siłę na doskonałym wyglądzie płyt fornirowanych. Przykładem może być projekt wykonany dla Microsoft Polska, w którym zastosowano duże powierzchnie forniru orzechowego. Materiał ten wymagał świadomego i precyzyjnego ułożenia, aby efekt końcowy był zgodny z założeniami, ale wysiłek ten zdecydowanie wart był starań. Gotowa realizacja imponuje formą i usłojeniem.
Także przestrzeń REN PLAZA została wykończona w oparciu o elementy fornirowane. Wielowarstwowa konstrukcja 3D w połączeniu z instalacją świetlną pozwoliła uzyskać efektowny i bardzo oryginalny rezultat oraz wrażenie, że zabudowa została wykonana z naturalnego drewna. Jednocześnie wszystkie zastosowane materiały posiadały atesty trudnopalności wymagane w zabudowach stałych.
Zapisz się do naszego newslettera i bądź na czasie.